reklama
kategoria: Na Sygnale
29 kwiecień 2024

Katyń...Ocalić od zapomnienia

fot. KPP w Lidzbarku Warmińskim
Przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Lidzbarku Warmińskim i Komisariatu Policji w Ornecie uczestniczyli w uroczystościach upamiętniających zamordowanego przez sowieckie NKWD w 1940 r. aspiranta Policji Państwowej Józefa Mordala. Przedsięwzięcie zorganizowała społeczność Szkoły Podstawowej nr 1 w Ornecie.
REKLAMA

Zbrodnia Katyńska – tym mianem historycy określają dokonany w 1940 roku przez funkcjonariuszy NKWD akt ludobójstwa, przeprowadzony na polskich jeńcach wojennych – oficerach, podoficerach i szeregowych Wojska Polskiego, Policji Państwowej i innych służb II Rzeczpospolitej. 5 marca 1940 roku Józef Stalin – przywódca ZSRR podpisał rozkaz rozstrzelenia 21 tys. jeńców wojennych, w tym 8 tys. żołnierzy i 6 tys. policjantów. Zamordowani zostali strzałem w głowę i spoczęli w zbiorowych mogiłach w Katyniu, Charkowie i Twerze.

Jednym z nich był właśnie Józef Mordal, aspirant Polskiej Policji Państwowej. Urodzony 23 października 1912 r. Do Policji przyjęty 8 kwietnia 1936 r. Po siedmiu miesiącach ukończył Normalną Szkołę Fachową dla Szeregowych Policji Państwowej w Mostach Wielkich. Swoją służbę pełnił w Komendzie Powiatowej w Tarnopolu. Po agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 roku został aresztowany przez NKWD, bo był policjantem. Uwieziony w Ostaszkowie w obozie dla polskich jeńców wojennych. Po rozkazie Stalina o wydaniu wyroku na polskich oficerów i policjantów 5 marca 1940 roku rozpoczęły się egzekucje uwięzionych. Więźniów z Ostaszkowa transportowano do Tweru
i tam mordowano strzałem w tył głowy.

Józef Mordal pośmiertnie został awansowany na stopień aspiranta. Ojciec poszukiwał syna przez Czerwony Krzyż bezskutecznie. Rodzina o losach aspiranta dowiedziała się po około sześćdziesięciu latach z list katyńskich.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Ornecie uczcili ofiarę życia aspiranta Józefa Mordala sadząc 29 kwietnia 2010 r. Dąb Pamięci, na stałe wpisując imię i nazwisko policjanta w historię swojej szkoły. Młodzież zaprezentowała artystyczne i wzruszające przedsięwzięcie, montaż słowno – muzyczny "Katyń...Ocalić od zapomnienia". Uroczystość miała za zadanie kontynuować tradycję i przedstawiać m.in. miejsca związane z historią Policji, sylwetkami policjantów, których postawa może być wzorem służby Polsce i Polakom.

bsz

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Lidzbark Warmiński
9.3°C
wschód słońca: 07:22
zachód słońca: 15:26
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Lidzbarku

kiedy
2024-11-26 19:00
miejsce
Hotel Krasicki, Lidzbark...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-17 19:00
miejsce
Hotel Krasicki, Lidzbark...
wstęp biletowany
kiedy
2025-04-11 17:30
miejsce
Lidzbarski Dom Kultury, Lidzbark...
wstęp biletowany