11 grudzień 2023

Lidzbark Warmiński: śladem stolicy Warmii

zdjęcie: Lidzbark Warmiński: śladem stolicy Warmii / A. Rzempołuch./Wikimedia Commons
A. Rzempołuch./Wikimedia Commons
Podążaj śladem wieków spędzonych w Lidzbarku Warmińskim, który był sercem Warmii od 1350 r. do XIX wieku.
REKLAMA

Tego szukamy w Lidzbarku Warmińskim

Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Lidzbark Warmiński, Lidzbark Warmiński praca, Lidzbark Warmiński pogoda, Lidzbark Warmiński termy, Lidzbark Warmiński atrakcje, hotele Lidzbark Warmiński.

Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Lidzbarku Warmińskim, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jego historii.

Początki Lidzbarka Warmińskiego związane są z okresem krzyżacko-pruskim na przełomie lat 30. i 40. XIII wieku, gdy Zakon Krzyżacki zdobył pruski gród Lecbarg. W latach 50. XIII wieku obszar ten znalazł się w posiadaniu biskupa warmińskiego Anzelma. W 1261 roku Prusowie odzyskali gród, lecz w 1274 r. utracili go na stałe. Samo miasto zostało założone w 1308 r. przez biskupa Eberharda z Nysy, usytuowane w zakolu rzeki Łyny, sąsiadując z imponującym zamkiem wzniesionym przez biskupa Jana z Miśni po 1350 roku, położonym pomiędzy Łyną i Symsarną. Osiedlili się tam mieszkańcy ze Śląska, a w drugiej połowie XIV wieku zbudowano miejskie mury obronne. W 1410 r. biskup Henryk Vogelsang utworzył tu oddziały, które brały udział po stronie Krzyżaków w bitwie pod Grunwaldem, ale zostały całkowicie pokonane przez siły polsko-litewskie.

W 1440 r. miasto dołączyło do opozycyjnego wobec Krzyżaków Związku Pruskiego. W 1466 r. wraz z całą Warmią zostało częścią Rzeczypospolitej. Biskupstwo warmińskie uzyskało fotel w polskim Senacie w 1497 r. Wówczas Lidzbark Warmiński był jednym z najważniejszych ośrodków w regionie, ustępując jedynie Braniewu.

W połowie XVII wieku rozpoczął się trudny okres związany z wojnami toczącymi się w tej części Europy. W latach 1703–1709 Lidzbark był zajęty przez Szwedów. Król Karol XII spędził tu zimę 1703 r., a także wystawiono tu kandydaturę Stanisława Leszczyńskiego na króla Polski. W okresie 1767–1795 na biskupim stolcu warmińskim zasiadał Ignacy Krasicki.

W 1772 r. w wyniku I rozbioru Polski Warmia została włączona do Prus, co skutkowało stagnacją i późniejszą degradacją regionu, zwłaszcza po przeniesieniu rezydencji biskupiej do Fromborka w 1795 r. Warmia została zsekularyzowana i podzielona na powiaty. 10 czerwca 1807 r. pod miastem miała miejsce bitwa, w której armia francuska pod dowództwem Napoleona pokonała siły prusko-rosyjskie. Utrata statusu stolicy biskupiej oznaczała spadek rangi miasta, które zaczęło ustępować pola Olsztynowi. W latach 1816–1818 rozebrano miejskie bramy. Główną rolą Lidzbarka w XIX wieku stała się siedziba garnizonu; pojawienie się nowej grupy mieszkańców przyczyniło się do otwarcia pierwszego na Warmii kościoła ewangelickiego.

Miasto zaczęło ponownie rozwijać się w drugiej połowie XIX wieku, chociaż w latach 1866–1896 siedziba starostwa znajdowała się w Dobrym Mieście. Wzrost miasta był rezultatem trwającej od 1899 r. budowy węzła kolejowego, który łączył linie do Cynt przez Górowo Iławeckie (1899), Czerwonkę (1899), Ornety (1905), Sątop Samulewa (1905) oraz Bartoszyc (1916).

W 1914 r. Rosjanie okupowali miasto tylko przez pięć dni; jednak dużo dłużej, aż do 1919 r., działał duży obóz jeniecki. W obozie przebywali Rosjanie, Brytyjczycy, Serbowie, Rumuni, Francuzi, Włosi, i Belgowie, zatrudnieni przy budowie drogi do Bartoszyc.

Po 1933 r. w całych Prusach Wschodnich wzrosło poparcie dla nazistów. W 1937 r. w Lidzbarku miała miejsce tzw. wojna różańcowa – brutalny atak policji na poczty z chorągwiami podczas procesji Bożego Ciała.

W 1945 r. miasto wróciło do Polski po przejściu Armii Czerwonej, lecz było wtedy zrujnowane i obrabowane w 80%. Sowieci wywieźli też dwie linie kolejowe, do Ornety i Sątop Samulewa. Na szczęście ocalał gotycki zamek biskupi, jedno z najcenniejszych zabytków na północy kraju.

Miejsce Niemców i Warmiaków, którzy wyemigrowali na zachód po 1956 r., zajęli przesiedleńcy z Kresów oraz napływowa ludność z centrum Polski. W 1958 r. zdecydowano o zaniechaniu odbudowy starówki, zastępując ją blokowiskami z okresu gomułkowskiego, co zatarło historyczny charakter Lidzbarka. Wyburzono nawet istniejące jeszcze budowle zabytkowe, zwłaszcza osiemnasto- i dziewiętnastowieczne. Dopiero po 1989 r. rozpoczęto prace nad odbudową spalonego dziewiętnastowiecznego ratusza. Od 1999 r. Lidzbark jest stolicą powiatu w województwie warmińsko-mazurskim.

Zaprzyjaźnij się z Twoim Miastem, aby być na bieżąco z:

PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Lidzbark Warmiński
14.8°C
wschód słońca: 04:36
zachód słońca: 20:31
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Lidzbarku

kiedy
2024-06-04 19:00
miejsce
Lidzbarski Dom Kultury, Lidzbark...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-15 18:00
miejsce
Lidzbarski Dom Kultury, Lidzbark...
wstęp biletowany