Głośny dokument o rosyjskich zbrodniach wojennych pokazano w warszawskiej Kinotece
W czwartek, 3 kwietnia, w warszawskiej Kinotece odbył się specjalny pokaz dokumentu „Przechwycone” w reżyserii Oksany Karpowycz.
Nagrodzony m.in. na Berlinale, Krakowskim Festiwalu Filmowym i WATCH DOCS film ukazuje wstrząsający obraz prawdziwych motywów rosyjskich okupantów, udających się na wojnę. Rosyjscy żołnierzy w swoich rozmowach z rodzinami szczegółowo dzielą się mrocznymi wojennymi przeżyciami, co robi dzieło ukraińskich dokumentalistów psychologicznym horrorem, którego groza kryje się poza obrazem.
Choć w filmie nie ma wystrzałów, ani widocznych rannych i zabitych, ten eksperyment filmowy wykorzystuje dźwięk, który obnaża brutalną rzeczywistość wojny i ukazuje stan rosyjskiego społeczeństwa, zdominowanego przez cynizm, obojętność i ślepą wiarę w propagandę.
W rozmowach okupantów poruszane są m.in. tematy popełnionych zbrodni wobec ludności cywilnej, znęcania, szabru.
„Zobaczycie i usłyszycie państwo coś, co będzie mocno oddziaływało na wyobraźnię, a potem spotkacie się z człowiekiem, który bezpośrednio miał do czynienia z Rosjanami, będąc ich jeńcem wojennym. Przyjechał specjalnie, by opowiedzieć swoją historię z pierwszej ręki” – zapowiedział przed pokazem redaktor naczelny portalu Nowa Polszcza, prowadzący spotkanie Żenia Klimakin.
Gościem projekcji w Kinotece był Władysław Zadorin – ukraiński żołnierz, obrońca Wyspy Węży, który spędził 679 dni w siedmiu różnych rosyjskich więzieniach.
W trakcie rozmowy, która odbywała się już po seansie, opowiadał o rosyjskiej okupacji czarnomorskiej wyspy, nieludzkich scenach brutalnych tortur i okrutnego traktowania jeńców, których był naocznym świadkiem.
„Niewola powraca do mnie każdej nocy. Każdej nocy w niekontrolowany sposób śpiewam hymn Federacji Rosyjskiej, bo do tego nas zmuszano, kiedy byliśmy jeńcami. Musieliśmy śpiewać hymn Rosji całymi dniami i nocami. Czasami nie kładliśmy się spać bo nadzorca tego pilnował” - wspomina były więzień wojenny.
Pod koniec spotkania Zadorin odpowiedział także na pytania widowni.
Pokaz w Warszawie był częścią cyklu organizowanego przez Festiwal WATCH DOCS, Helsińską Fundację Praw Człowieka, portal Nowa Polszcza oraz Centrum Mieroszewskiego.
Kolejne projekcje odbędą się 4 kwietnia w Gdańsku i 5 kwietnia we Wrocławiu oraz Obornikach Śląskich. Partnerem wydarzenia jest Stowarzyszenie Kin Studyjnych.
Trailer do filmu pod linkiem: https://youtu.be/nPhKpqZmkCo?feature=sharedAutor: Dmytro Menokdmd/ iua/ dki/
